2421/​642

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-Ringkrone”. Lysekrone med stel af bruneret messing, fire fatninger med 2/2 skærme af gul matglas og bundskåle af matglas, skærmholdere med trådben. Stemplet P.H.-2, patented. Fatningshuse og baldakin af brun bakelit. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. H. 75. Diam. 62.

Brugsslitage. Ridser og mærker. En mellemskærm med gennemgående revne. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1087212 17.500 DKK