2420/​835

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

En skulpturel skål og en vase af stentøj. Dekoreret med hhv. lysegul og brungrøn glasur. Sign. GN. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. hhv. 12 og 22,3. Skål: L. 20,9. B. 17,5. Vase: Diam. 9,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med reparation på fodrand.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

5 bud

812886 1.200 DKK
896810 1.150 DKK
812886 1.100 DKK
823958 1.050 DKK
896810 1.000 DKK