2421/826
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på otte stole med ben af stål, skal af bøg. Indvendig betrukket med blå uld. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre finérafslag. Uld med pletter og trykmærker. Enkelte plastiksko mangler.
Vurdering
6 bud
894426 (Autobud) | ||
864665 | ||
894426 | ||
846158 | ||
894426 | ||
864665 |