2421/850
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Poul Henningsen: “PH-4,5/3,5”. Standerlampe med stel af forkromet metal. Underskærm og ødelagt overskærm af opalglas. Udført hos Lous Poulsen. H. 128.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mellemskærm mangler. Overskærm ødelagt. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
Hammerslag
12 bud