2420/​973

Søren Kongstrand (f. Ejerslev, Morsø 1872, d. Esbjerg 1951)

Jørgen Mogensen (f. Århus 1927)

Ørnekande af lertøj, dekoreret med kobberlustreglasur. Usigneret. Samt vase af stentøj, modelleret i relief med figurer, dekoreret Sung glasur med blå undermaling. Sign. monogram, Kgl. P. 21486. Udført 1961. H. 23,5 og 20. (2)

Kande med nogle mindre afslag.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

360 DKK

843155 360 DKK