2420/​507

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Fire vaser, to skåle og tre sparedyr af lertøj dekoreret med hhv. uranglasur og horndekorerede motiver på hhv. cremehvid, blå og transparent base. Sign. HAK, nogle stemplet hhv. Danmark og Denmark. Udført hos Kähler. Vaser: H. 13,3–24,5. Skåle: H. hhv. 7,3 og 5,5. Diam. hhv. 24 og 30,3. Sparedyr: H. 13,5–16. (9)

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt mindre afslag - fortrinsvis på øvre og nedre kanter. Sparedyr med nogle afskalninger i glasuren. Vase med transparent glaseret base: Øverste kant med afslag. Høj vase med blåglaseret bund: Øverste kant med reparation. Skål med horndekoreret motiv: Øverste kant med afslag og reparation.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

15 bud

1149600 6.000 DKK
1116805 5.500 DKK
1149600 (Autobud) 5.000 DKK
1116805 5.000 DKK
1149600 (Autobud) 4.800 DKK
1116805 4.600 DKK
1149600 (Autobud) 4.000 DKK
1116805 3.800 DKK
1149600 (Autobud) 3.200 DKK
1116805 3.000 DKK
1149600 (Autobud) 2.600 DKK
1116805 2.500 DKK
1149600 (Autobud) 2.200 DKK
922832 2.100 DKK
1149600 2.000 DKK