Nutidskunst
2422/931
Henning Damgård-Sørensen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Relief af bemalet træ. 59 x 78.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2423/502Lyngby
Hanne Varming: "Nicole med stol". Sign. Hanne Varming 1996. Bronze. H. 58.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/508Lyngby
Salvador Dali: "Lady Godiva with Butterflies", 1984 (1976). Betegnet Dali, 301/350.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2423/541Lyngby
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 08. Lys rødbroget granit. H. 25. B. 15. D. 18.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2423/654Lyngby
Edvard Eriksen: “Den lille havfrue”. Sign. Edvard Eriksen, sculp. R.A., Copenhagen. Stemplet Brathje. Patineret bronze. H. 23 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/655Lyngby
Helge Holmskov: Sjippende pige, 1973. Sign. monogram. Patineret bronze. H. 42. B. 24. D. 37.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/657Lyngby
Sten Lykke Madsen: Fabelfisk, 1966. Sign. i bunden. Bemalet stentøj. H. 43. L. 21. D. 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/658Lyngby
Niels Helledie: Et kys. Usign. Bemalet stentøj på base af træ. H. 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/659Lyngby
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten samt mærket Bing & Grøndal. Stentøj. H. hhv. 24 og 22. (2)
Vurdering :
2423/661Lyngby
Ubekendt kunstner: Objekt. Sign. på K.E. etiket på bagsiden (utydeligt). Relief i træ med vægophæng. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/662Lyngby
Bente Bonné: Uden titel. Sign. Bente Bonné. Figur af mixed media og glas. H. 38. L. 40. D. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/666Lyngby
Domenico Colanzi: Tyr. Sign. Colanzi, P.A. I/II. Poleret bronze. H. 21. L. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/700Lyngby
Michael Geertsen: Uden titel. Sign. M.G. 07. Glaseret lertøj. 12 x 22 x 19.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/806Aarhus
Dansk design: "Dansende par". Usigneret. Skulptur af teak. H. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/884Aarhus
Ib Braun: Erotisk par. Sign. IB. Patineret bronze. H. 22,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2423/903Aarhus
Børge Jørgensen: Objekt. Sign. Børge Jørgensen 88. Børstet og poleret stål. H. 70.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/905Aarhus
Ubekendt kunstner: Organisk form. Usigneret. Skulptur af træ. H. 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
921/392Lyngby
Sonja Ferlov Mancoba: "Skulptur (Uden titel)", formgivet 1938-39. Sign. SF 1/6. Sortpatineret bronze. H. 28.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/439Lyngby
Michael Geertsen: Tre skulpturer. Sign. i bunden M.G. 14. Hvidglaseret keramik med dekoration i guld og sølv. H. 45/47/50. (3)
Vurdering :
40.000 DKK -
921/456Lyngby
Lynn Chadwick: "Maquette for the Watchers", 1971. Tre figurer. Stemplet Chadwick 71, 623, 3/6 og resp. A, B, C. Bronze. Hver H. 26. (3)
Vurdering :
400.000–500.000 DKK -
921/461Lyngby
Daniel Spoerri: "Good Year for the Mechanical Bride", 1976. Assemblage. 136 x 86.
Vurdering :
100.000 DKK -
921/466Lyngby
Pablo Picasso: "Tête géometrique" (1956). Sign. Picasso, 10/20. Fad. Sølv (præget). Diam. 35.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
921/480Lyngby
Lothar Fischer: Uden titel. Sign. Lothar Fischer 1964. Lertøj. 25 x 19 x 16.
Vurdering :
20.000 DKK -
921/485Lyngby
Fernandez Arman: "Variation", 2002. Sign. Arman, 80/99. Poleret bronze; monteret på sokkel af sortpatineret metal. H. 90.
Vurdering :
50.000 DKK -
921/486Lyngby
Fernandez Arman: "Subir al cielo", 1982. Sign. Arman, 7/8. Brunpatineret bronze. H. 87. B. 32. D. 30.
Vurdering :
150.000 DKK -
921/490Lyngby
Sven Dalsgaard: Stol af glas dekoreret med blå øjne og røde læber, 1997. Fremstillet hos Per Hebsgaard. 103 x 41 x 29.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/501Lyngby
Bjørn Nørgaard: “Ved Zoar”, 2005. Del af serien “Atypia I”. Ed. 2. Grønpatineret bronze. H. 95. B. 30. D. 30.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/505Lyngby
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 84. Granit. H. 65 cm. B. 30. D. 50.
Vurdering :
75.000 DKK -
921/508Lyngby
Robert Jacobsen: Mand med nøgle, 1959. Usign. Patineret jern. H. 75. B. 11. D. 15.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
921/509Lyngby
Robert Jacobsen: "Tibetaneren", 1957. Patineret jern. H. 66.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/510Lyngby
Svend Wiig Hansen: Buste. Sign. SWH, 6/6. Bronzestøberstempel Jensen Cire Perdue. Bronze. H. 36.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/512Lyngby
Robert Jacobsen: Skulptur, 1960erne. Usign. Jern. H. 52. Medfølgende sokkel af sortmalet træ.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
921/513Lyngby
Helge Holmskov: Konkret skulptur. Rustfrit stål. Monteret på granit sokkel. H. 136. (Sokkel H. 63).
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/515Lyngby
Paul Gadegaard: "Konkret realisme". Sign. på bagsiden Gadegaard 1956. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/517Lyngby
Svend Wiig Hansen: Stående figur. Usign. Patineret bronze. H. 35.
Vurdering :
40.000 DKK -
921/519Lyngby
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 12. Blå granit fra Namibørkenen. H. 52. L. 25. D. 35.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/526Lyngby
Bjørn Nørgaard: Forarbejde til " Weibliche Doppelschlange", 1987. Usign. Ed. 6. Bronze. H. 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
2424/523Lyngby
Ib Braase: Uden titel, 1962-65. Usign. Bronze monteret på kobber og træ. 75 x 145 x 28.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2424/545Aarhus
Boris Lovet-Lorski: "Entwined Cranes". Usign. Patineret og forgyldt bronze. H. 152.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2424/610Lyngby
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. BJ 71. Jern og farvet glas. H. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/619Lyngby
Ubekendt kunstner: Kvindetorso. Usign. Grønpatineret bronze på marmor base. H. inkl base 55. B. 32. D. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/622Lyngby
Jan Leth: Figur. Sign. J. Leth 1986. Bronze. H. 50. B. 55. D. 37
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/651Lyngby
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten 2008 samt 1999. Stentøj. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/652Lyngby
Bjørn Nørgaard: Skalamodel til "Unity Though Diversity”, 2003. Usign. Gips. H. 79,5.
Vurdering :
2424/653Lyngby
Knud Jans: Ovalt væghængt fad og vase af polykromt dekoreret stentøj. Begge sign. H. 18,5. L. 45. B. 36. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/671Lyngby
Niels Helledie: "Til de fattige". Usign. Relief af uglaseret stentøj. H. 18. B. 31.
Vurdering :
2424/728Lyngby
Johannes Hedegaard: Buste af Dronning Margrethe II. Sign. Johannes Hedegaard. Halvt glaseret stentøj. H. 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/730Lyngby
Gert Marcus: Uden titel. Sign. GM - 66. Polykrom glasmosaik. Dia. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/794Lyngby
Karen Bennicke: Uden titel. Sign. K.B. 1999. Keramik. H. 33.
Vurdering :
2424/820Aarhus
Ib Braun: Uden titel. Sign. Braun. Bronze og granit. H. 25. B. 20.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud: