Nutidskunst
2424/715Lyngby
Bjørn Nørgaard: "Ragnarok". Sign. Bjørn Nørgaard, 2/20. Litografi i farver. Bladstørrelse 74 x 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/718Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 92. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/735Lyngby
Jens Birkemose: To kompositioner. Sign. J. Birkemose, 24/90. Litografi i farver. Lysmål 85 x 59. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/736Lyngby
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge sign. M. Landgreen 2005. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/738Lyngby
Carl-Henning Pedersen, Egill Jacobsen: To kompositioner. Litografi og træsnit i farver. Lysmål 75 x 56 og 65 x 44. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/739Lyngby
Lars Nørgård: To kompositioner. Begge sign. Lars Nørgård 2005. Litografi i farver. Lysmål 53 x 36. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/741Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes, 67/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/742Lyngby
Preben Hornung: To kompositioner. Litografi og håndkoloreret litografi. Lysmål 62 x 46 og 61 x 48 (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/743Lyngby
Karel Appel: To kompositioner. Begge sign. Appel 1973, 102/120 og 100/120. Litografi i farver. Lysmål 56 x 68. (2)
Vurdering :
2424/744Lyngby
Per Kirkeby: To kompositioner fra "Rebeccas billedark", 1974. Offset i farver. (2)
Vurdering :
2424/746Lyngby
Henry Heerup: "Kattekillingen". Sign. Heerup 91, 120/200. Litografi i farver. Lysmål 48 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/747Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 30/36. Litografi. Lysmål 75 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/751Lyngby
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. Tróndur Patursson 003, 56/150. Litografi i farver. Lysmål 50 x 72.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/752Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 57/250. Litografi i farver. Lysmål 56 x 74.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/757Lyngby
Joan Miró: “Miró”, 1972. Tryksign. Miró, 498/1000. Litografi i farver. Lysmål 70×54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/759Lyngby
João Penalva: "Album Men Asleep". 2018. Sign. João Penalva, Ed. 196/400+20 A.P. Trykt hos Guide Artes Gráicas. 17x21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/763Lyngby
Erik A. Frandsen: "Red". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen 93, 11/14. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/765Lyngby
Richard Smeets (ed.), Adolphe Mouron Cassandre, m.fl.: "From Lithography to Photo-Offset", 1955. Tryksign. Offset i farver. 42 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/766Aarhus
Kaspar Bonnén: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 40. U.r. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/777Aarhus
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech 90, 74/350. Litografi i farver. Lysmål 64 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/787Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Otte figurkompositioner. Usign. Træsnit. Lysmål 23 x 17. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/788Aarhus
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 × 28, 29 × 37 og 37 × 28. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/793Aarhus
Ian McKeever: "Temple Painting", udstillingsplakat. Sign. McKeever. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 200 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/822Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "Sensommer". Usign. Gouache og vandfarve på japanpapir. Bladstørrelse 42 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/832Aarhus
Richard Mortensen: Uden titel. Sign. Richard Mortensen 1953, 3/5. Prøvetryk. Litografi. Lysmål 37 x 56,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/833Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 18/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/857Aarhus
Salvador Dali: Surreel komposition. Sign. Dali, 74/300. Radering i farver. Lysmål 61 x 43.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2424/861Aarhus
Zacharias Heinesen: Tre kompositioner. Sign. ZH. Litografier i farver. Bladstørrelse 34 x 48. Uindrammet. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/864Aarhus
Poul Anker Bech: Læsende soldat. Sign. Poul Anker Bech, 99, 216/300. Offset i farver. Lysmål 61 x 73.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/866Aarhus
Pierre Soulages: “Sérigraphie no. 17”, 1989. Sign. Serigrafi i farver på vélin. Lysmål 16 x 16.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2424/867Aarhus
David Hockney: "The blue guitar". Sign. David Hockney 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 53 x 46.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2424/869Aarhus
Tadashi Nakayama: "Two horses into the thunder". Sign. T. Nakayama 1963, 38/65. Træsnit. Lysmål 75 x 59.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: