Klassisk modernisme
2422/771
Hans Scherfig: Tapir med unge, 1945. Usign. Radering. Lysmål 21 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2423/550Lyngby
Hans Scherfig: “Skaberak-tapir”. Sign. Scherfig 1968, 227/260. Litografi i farver. Lysmål 49 x 66.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/610Lyngby
Juan Gris: Komposition. Sign. monogram, 32/200. Litografi i farver. Lysmål 30 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/670Lyngby
J. F. Willumsen: “Konerne paa Evian Marked”. Sign. J.F. Willumsen, samt J.F.W. 1917 i trykket. Radering. Bladstørrelse 36 x 27 cm.
Vurdering :
2423/750Aarhus
Albert Naur, Jeanne Grut: "Musik skal der til spil selv". Litografiske plakater i farver. 85 x 62. Uindrammede (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/886Aarhus
Teddy Sørensen: "Expo Sevilla", 1992. Sign. Teddy. Olie og pastel på papir. Bladstørrelse 50 x 70.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/887Aarhus
Pierre Fix-Masseau, Chr. Olsen: To kompositioner. Offsettryk og litografisk plakat. Lysmål 79 x 59 og 79,5 x 58,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/670Lyngby
Zacharias Heinesen: Landskab. Sign. Zacharias Heinesen 92, 98/275. Litografi i farver. 54 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/722Lyngby
Jens Søndergaard: “Solnedgang på stranden”. Sign. Jens Søndergaard. Litografi i farver. Lysmål 40 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/725Lyngby
Gerda Wegener: Portræt af Yvonne. Tryksign. Gerda Wegener 1914. Litografisk tryk. Lysmål 40,5x30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/733Lyngby
Klingen 1942. Orig. (slidt) dekoreret papirbind. Ét af 685 num. ex., sign. af Salto, nr. 188.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/734Lyngby
Axel Salto: "Helhesten". Sign. Salto. Radering. Lysmål 27x19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/754Lyngby
Eugenio Rodriguez, m.fl.: "Xilografias Cubanas". Hæfte med 25 træsnit. Delvis sign. Ca. 1950. Hæfte: 28,5x22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: