Ure /
Konsol-, kamin- og vægure
2422/71
Stort fransk senempire kaminur af forgyldt bronze. Ca. 1830. H. 51. B. 36. D. 11.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2424/26Aarhus
Tårnur af bemalet og delvist forgyldt støbejern. Stemplet og udført hos Edward Korfhage und Söhne. H. 95. B. 80.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2424/83Lyngby
Fransk Louis XVI kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, skive af hvid emalje. 18. årh.s slutning. H. 43. B. 26. D. 10.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/89Lyngby
Stort svensk vægur i kasse af forgyldt træ, bemalet skive af metal. Kassen ca. 1780. Værket 19. årh.s midte. H. 100. B. 50. D. 11.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/101Lyngby
Fransk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze, urhus i form af rundt tempel. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 42. Diam. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
921/300Lyngby
Jean-André Reiche, model efter: Fransk empire kaminur af forgyldt bronze. Urskive mrk. Piolaine a Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 45. B. 51. D. 12,5.
Vurdering :
50.000 DKK -
921/314Lyngby
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze med skive af hvid emalje. Skiven sign. Lesieur a pairs. Værket stemplet 'LESIEUR'. Ca. 1815. H. 47. B. 54. D. 21.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
921/322Lyngby
William Addis, London: Engelsk George III lygteur med spilleværk, kassse af nødderod. Sign. William Addis, London. Ca. 1775. H. 69. B. 36. D. 26.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK