Trykt kunst på papir, fx litografi, serigrafi og radering, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne grafik
i Aarhus
2422/940
Trine Boesen: “True Affection II”. Sign. Trine Boesen, 63/230. Litografi i farver. Lysmål 38 x 28.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2423/500Aarhus
Michael Kvium: "Obey the colours". Sign. Kvium 18, 20/55. Litografi i farver på Velin d'Arches. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/569Aarhus
Poul Anker Bech: Landskab med figur og hund. Sign. Poul Anker Bech, 8/550. Litografi i farver. Lysmål 44 x 67.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/584Aarhus
Jack Kabangu: Ansigt. Sign. Jack Kabangu, 73/100. Litografi. Bladstørrelse 91 x 61.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2423/644Aarhus
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. P. Kirkeby 80, 81/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/719Aarhus
Mogens Zieler: "Røde Sky". Tryksigneret Zieler 1972. Litografi i farver. Lysmål 41 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/720Aarhus
Oluf Høst: Vinterlandskab. Sign. O. Høst, 107/440. Offset i farver. Lysmål 51 x 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/721Aarhus
Mogens Balle: Uden titel, 1976. Sign. Balle, 79/300. Litografi i farver. Lysmål 54 x 64.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/725Aarhus
Ole Ahlberg: Erotisk komposition. Sign. på bagsiden Ahlberg 20, 28/50. Giclée tryk overlagt med epoxy. 45 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/742Aarhus
Ole Ahlberg: Erotisk komposition. Sign. Ahlberg, 11/75. Litografi i farver. Lysmål 54 x 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/744Aarhus
Hans Richter: Uden titel. Dobbeltsign. Hans Richter 69. Radering i farver. Radering og collage. Lysmål 27 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/750Aarhus
Albert Naur, Jeanne Grut: "Musik skal der til spil selv". Litografiske plakater i farver. 85 x 62. Uindrammede (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/756Aarhus
Erick Struckmann: Akademitegning betegnet "Skyggeklassen". Sign. E. Struckmann, 1893. 52,5 x 46,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/758Aarhus
Torben Ebbesen: Uden titel. Sign. Torben Ebbesen 1985, 12/225. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/801Aarhus
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby 80, 81/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/815Aarhus
HuskMitNavn: "Narcissisten". Usign. Oplag 100. Litografi i farver. Lysmål 68 x 49.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/851Aarhus
Svend-Allan Sørensen: "Kragen kendes på klangen". Sign. SA, 18/20-29. Linoleumssnit. Bladstørrelse 33 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/881Aarhus
John Kørner: "Warm glacier" og "Liquids and Lights". Sign. To offsettryk. Bladstørrelse 64 x 50. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/886Aarhus
Teddy Sørensen: "Expo Sevilla", 1992. Sign. Teddy. Olie og pastel på papir. Bladstørrelse 50 x 70.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/887Aarhus
Pierre Fix-Masseau, Chr. Olsen: To kompositioner. Offsettryk og litografisk plakat. Lysmål 79 x 59 og 79,5 x 58,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2423/888Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 46/75. Serigrafi i farver. Lysmål 62 x 46.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/911Aarhus
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 77, 22/150. Litografi. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2424/539Aarhus
Joan Miró: "Le Corbeau vizir". Sign. Miró, 18/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 90 x 61.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/548Aarhus
Leif Sylvester: Figurer. Sign. Sylvester 8/15, e.a. Litografi i farver. Lysmål 65 x 52.
Vurdering :
2424/593Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 88/110. Litografi. Bladstørrelse 66 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/599Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 94/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/605Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 92/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 68. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/766Aarhus
Kaspar Bonnén: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 40. U.r. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/777Aarhus
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech 90, 74/350. Litografi i farver. Lysmål 64 x 51.
Vurdering :
2424/787Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Otte figurkompositioner. Usign. Træsnit. Lysmål 23 x 17. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/788Aarhus
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 × 28, 29 × 37 og 37 × 28. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/793Aarhus
Ian McKeever: "Temple Painting", udstillingsplakat. Sign. McKeever. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 200 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/812Aarhus
Ejler Bille: Fire kompositioner i to rammer. Sign. Ejler Bille 89. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 29 x 21. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/822Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "Sensommer". Usign. Gouache og vandfarve på japanpapir. Bladstørrelse 42 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/829Aarhus
HuskMitNavn: "Verdensmesteren". Usign. 23/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
2424/832Aarhus
Richard Mortensen: Uden titel. Sign. Richard Mortensen 1953, 3/5. Prøvetryk. Litografi. Lysmål 37 x 56,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/833Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 18/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/857Aarhus
Salvador Dali: Surreel komposition. Sign. Dali, 74/300. Radering i farver. Lysmål 61 x 43.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2424/861Aarhus
Zacharias Heinesen: Tre kompositioner. Sign. ZH. Litografier i farver. Bladstørrelse 34 x 48. Uindrammet. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/862Aarhus
Mie Olise Kjærgaard: To kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 28 x 38 og 29 x 40. Uindrammede. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2424/864Aarhus
Poul Anker Bech: Læsende soldat. Sign. Poul Anker Bech, 99, 216/300. Offset i farver. Lysmål 61 x 73.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/866Aarhus
Pierre Soulages: “Sérigraphie no. 17”, 1989. Sign. Serigrafi i farver på vélin. Lysmål 16 x 16.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2424/867Aarhus
David Hockney: "The blue guitar". Sign. David Hockney 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 53 x 46.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2424/869Aarhus
Tadashi Nakayama: "Two horses into the thunder". Sign. T. Nakayama 1963, 38/65. Træsnit. Lysmål 75 x 59.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/923Aarhus
John Kørner: "Caught", "A modern Problem", "War Problems" m.f. Div. bøger og udstillingskataloger. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: