2420/270
Fanny Garde: Vase af krakelé porcelæn, dekoreret med træ med blomster. Sign. F. Garde. B&G. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/271
Hans Tegner: To bonbonniere og en flakon af porcelæn. Indridset HT. B&G. H. 11-13 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/268
Jens Peter Dahl-Jensen: Japanerinde. Figur af porcelæn. 1159. Dahl-Jensen. H. 36 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/257
"Musselmalet halvblonde". Middagsservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2420/236
"Musselmalet Riflet" chokoladeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (18)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/234
"Musselmalet Halvblonde" seks par bouillonkopper med låg. 764. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/191
Et par lågvaser af porcelæn, dekorerede i kinesisk maner. Samson, 19. årh.s slutning. Med bronzemontering. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2420/177
"Flora Danica" to asietter af porcelæn. 3542 Royal Copenhagen. L. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/164
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (48)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2420/174
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (41)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/167
Arnold Krog: "Musselmalet Helblonde" lampefod af porcelæn. 1006. Royal Copenhagen 1894-1900. H. 39 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2420/105
"Musselmalet Helblonde" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenahgen. (43)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK