2421/733
Poul Anker Bech: "Opbrud" Sign. Poul Anker Bech 1986, 35/80. Litografi i farver. 49x66.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/728
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 84, 2/50. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2421/719
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting 90, Artist Proof. Litografi i farver. Lysmål 71 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2421/716
Henry Heerup: “Aarstiderne”. Sign. Heerup, 916/999. Litografi i farver. Lysmål 49×137.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/677
Georg Jacobsen: Opstilling med æbler. Sign. Georg Jacobsen 1962, 50/50. Litografi i farver. Lysmål 45 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2421/698
Kirstine Roepstorff: To kompositoner. Begge sign. KRoff, 29/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 29. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/673
Carl-Henning Pedersen: “Nattergalen”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H. C. Litografi i farver. Lysmål 56 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2421/684
Käthe Kollwitz: "Betendes Mädchen". Usign. Radering. Druck V.O. Felsing, Berlin. Lysmål 19x14.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/676
Georges Braque: Opstilling. Tryksign. G. B. Litografi i farver. Lysmål 64 x 46.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/670
Axel Salto: Dådyr. Sign. Salto, Prøvetryk. Træsnit i farver. Lysmål 58 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/675
Axel Salto: Opstilling med frugt. Sign. Salto, Eget Tryk 1928. Træsnit. Bladstørrelse 36 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/672
Georg Jacobsen: Opstilling med frugt. Tryksign. Georg Jacobsen 1959. Litografi i farver. Lysmål 36 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2421/667
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde. Sign. Lerfeldt 77, 291/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/666
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1978. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/663
Carl-Henning Pedersen: “Historien om en moder”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H. C. Litografi i farver. Lysmål 56 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/656
Joseph Istler: Uden titel. Sign. Istler 45 og Istler 94, 80/80. Linoleumssnit og radering. Lysmål 16 x 12 og bladstørrelse 20 x 10. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/640
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard - 84, 181/500. Radering i farver. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2421/589
Richard Winther: Uden titel. Sign. R. Winther. Litografi i farver. Bladstørrelse 46 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2421/571
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition. Sign. Lerfeldt 88, 454/730. Litografi i farver. Lysmål 46 x 39.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/577
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 50 x 66. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/562
Kirsten Klein: "Vestjydske hegn II". Sign. Kirsten Klein. Fotogravure. Lysmål 26 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/565
Joachim Koester: "Spent in ways...", 1992. Sign. Joachim Koester, 1/2, på bagsiden. Silketryk i farver. Bladstørrelse 28 x 39,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/559
Hans Scherfig: “Elefanter på vej”. Sign. Scherfig 1978, 182/295. Litografi i farver. Lysmål 28 x 46.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2421/556
Per Kirkeby: Uden titel, 1978-79. 10 raderinger. Sign. Per Kirkeby 78/79, 5/10. Raderinger. Varierende mål. (5).
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/547
Hans Scherfig: “Flamingoer”. Sign. Scherfig 1978, Særtryk 2/13. Litografi i farver. Lysmål 43 x 28.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2421/523
Maurice Estève: "Rouge et bleu", 1963. Sign. Estève, Epr. d'A. Litografi i farver. Lysmål 77 x 51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2421/514
Hans Scherfig: "Tiger". Sign. Scherfig 1977, 67/300. Litografi i farver. Lysmål 44 x 63.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2421/505
Michael Kvium: "Fools No. 3", 2003. Sign. Kvium 03, 7/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 38.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2421/502
Marc Chagall: "Le bouquet rouge et jaune", 1974. Sign. Marc Chagall, 44/50. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK