2419/809
Mogens Koch: Reolvæg af massiv teak, bestående af fire 1/2 bogreoler samt to tilhørende sokler. (6)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2419/814
Eduard Borregaard: Haveparti. Sign. E. Borregaard. Olie på lærred. 61 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/812
Drueklase i form af glaskugler monteret på gren. Udført på Murano, 1970'erne. H. 16. L. 33.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2419/810
Børge Mogensen: "Folkestolen". Fem stole af patineret eg med sæder af flettet papirgarn. Udført for FDB. (5)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/808
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 94/150. Litografi i farver. Lysmål 69 x 52.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/807
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv eg med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/806
Johannes Hofmeister: "Figur ved Mole", 1977. Sign. JH. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2419/800
Erik Nyholm: Cirkulært fad af chamotte, modelleret med dekor i relief. Dekoreret med polykrom glasur. Diam. 48,5-49,3.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/805
William Hansen: Kystparti med mor og barn, 1962. Sign. monogram. Olie på masonit. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/803
Lievore Altherr Molina: "Catifa". Sæt på seks armstole af forkromet stål. Skalformet sæde betrukket med brunt skind. Udført af Arper. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/801
Helge Vestergaard Jensen: Et par skulpturelle armstole af riopalisander. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/799
Herbert Krenchel, m.fl.: 20 skåle af metal, indvendigt dekoreret med emalje i forskellige farver. (20)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/789
Dansk design: Otte skrin af palisander og eg med sølvindlæg. Udført 1960'erne. H. 4-5. L. 13-21. B. 8-15. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2419/798
Daum Nancy: Vase af marmoreret orange og hvidt glas med overfang af brunligt glas udskåret med montbretia. H. 18,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/797
Bjørn Wiinblad: To fade af lertøj, dekoreret med blåglaserede motiver på lysegrå bund. L. 37 og 44. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/796
Søren Kongstrand, Jens Pedersen, m.fl.: Fire vaser samt en figur i form af en hund af lertøj. H. 12-34. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/795
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af mahogni. Hynde betrukket med brunt, dybthæftet skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/794
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/792
Saxbo: Vase af stentøj med grenornamentik i relief. Dekoreret med lys grøn glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 241. Udført 1937-1949. H. 9.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/791
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med blomstermotiv og glasur i hvidt, sort, brunt og blåt. H. 36,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/790
Jens H. Quistgaard, Hans Bølling: Tre par lysestager af messing. Dansk Designs og Torben Ørskov. H. 11-23,5. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/788
Knud Nielsen: Uden titel, 1977. Sign. Knud N med datering. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 58 x 41.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/787
Poul Kjærholm: "PK 33". Skammel med stel af stål. Hynde betrukket med sort skind.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/786
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben og armlæn af teak. Betrukket med grøn og lys uld. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/785
Kai Kristiansen: Sminkebord af eg monteret med spejl. Front med tre skuffer. H. 68./115. B. 118. D. 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/784
Ejner Larsen & Aksel Bender Madsen: Seng af teaktræ i let kaneform. mål L. 200. B. 100. H. 85.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/781
Swisslamp: Standerlampe af forkromet og cremefarvet metal. 1960-70'erne. H. 170.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2419/783
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: Pendel med skærme af aluminium. Nordisk Solar. Diam. 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/780
Dan Ray: Uden titel, 1973. Sign. på bagsiden Dan Ray med datering. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/778
Dansk møbeldesign: Asymmetrisk sofabord med plade af eg, ben af bøg. 1930-40'erne. H. 45. L. 110. B. 89.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/777
Tove Kindt-Larsen, Edvard Kindt-Larsen, tilskrevet: "Nightblue". Skål af blåt glas. H. 15,5. Diam. 26.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/776
Henning Koppel: "Taverna". Otte dele køkkentøj af kobber, indersider belagt med hhv. sølv og aluminium. Diam. 14-27. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/774
Kay Bojesen: Abe af patineret teak og limbatræ. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2419/773
Dansk snedkermester: Tre indskudsborde af bøg og mahogni. 1940'erne. H. 47,5-51. L. 33-49. B. 27-34. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2419/772
Poul Winther: "Opstilling med citroner", 1974. Sign PW. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/771
Lili Ege: "Marklandskab, regn". Sign. Lili Ege. Olie på masonit. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/765
Preben Wölck: Uden titel. Sign. Wölck. Olie på plade. 24 x 26,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/770
Hans Chr. Thomsen: Figurkomposition, 1985. Sign. Hans Chr. Thomsen med datering. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/768
Hansina Iversen: Uden titel, 2021. Sign. Hansina, 48/99 med datering. Litografi i farver. Bladstørrelse 52 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/762
Egon Schiele: "Erotica", 2007. Delvist tryksign. Udgivelse med 20 litografiske tryk, nr. 694/1200. 50 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2419/767
Yngve Ekström: "Lamino". Et par højryggede lænestole af formbøjet valnød. Udført hos Swedese, Sverige. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/766
Allan Schmidt: "Røde former på hvid bund", 1964. Sign. AS, 64. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/751
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af massiv eg med udskæringer, betrukket med stribet uld. 1970'erne. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/764
Torbjørn Olsen: Selvportræt, 1973. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Bly på papir. Lysmål 25,5 x 18,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/744
Dansk design: Et sæt på tre Art Decó lysestager af patineret bronce. Udført 1930-1940'erne. H. 7. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2419/761
Hans J. Wegner, Finn Juhl, Georg Jensen, Axel Salto: "Nyt Tidsskriftet for Kunstindustri" mm., (50)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/759
16 bøger og hæfter om kunstindustri, indretning, art deco, antikviteter m.m. (16)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/757
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. Jørgen Nash, 2003. Polykrom emalje på metal. 15 x 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/756
Evan Jensen: Vase af patineret zink dekoreret med bladværk i relief. Udført og mærket for Antika, nr. 36. H. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/755
Dansk design: Et skulpturelt dørgreb af massiv bronze. Udført 1980'erne. Vægt 8400 g. H. 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/754
Vilhelm Lauritzen: “Studielampe”. Væglampe af patineret messing med skærm af opalglas. D. 19. Diam. 15.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/745
Johannes Hansen: Kvinde med to børn. Sign. monogram. Mørkpatineret bronze. H. 37.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2419/753
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 160 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/752
Hugo V. Pedersen: Sommerdag med badegæster ved stranden. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2419/750
Anker Hoffmann: Model. Sign. AH 46. Med dedikation. Grønpatineret bronze. 24 x 14 x 22.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/728
Helge Ernst: Uden titel. Sign. HE. Olie på lærred. 55 x 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/748
B&O TV-bænk med gummibelagt kabinet, front med låger af børstet aluminium. H. 57. L. 124. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/738
Birte Weggerby: Fad samt skulpturel vase af lertøj. Dekoreret med turkisblå og sort glasur. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/736
Søren Behncke (Papfar): “La Chambre (Blue AP version)”. Sign. monogram SB, 1/175. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2419/747
Michael Andersen & Søn: Vase af lertøj, dekoreret med stribet blå og gråbrun glasur. Udføt og stemplet hos Michael Andersen & Søn. H. 30.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2419/740
Mogens Hoff: Erotisk scene. Sign. M. Hoff 77. Olie på lærred. 76 x 92.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/746
Komplet serie af "Danske Designere". Udgivet hos Aschehoug Dansk forlag A/S og Louisiana Museum. (15)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK