2419/308
Engelsk barskab af mahogni, opklappelig plade hvorunder rum. 19. årh.s. slutning. H. 82. B. 46/92. D. 46 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/306
"Gorm den gamle". Glasservice af klart glas med slibning ved mundrand. Holmegaard. 20. årh. H. 9-11,5. (64)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/304
Leopold Albert: Signeret s/h præsentationsfotografi af kong Christian X (1870-1947).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/303
Tysk lågkrus af fajance, tinmontering. 18. årh. H. 19/28 cm. C2
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/302
Hans Harder: Aftenlandskab med udsigt til Pedersborg kirke. Usigneret. Olie på metal. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/301
Victor Johansen: Kystparti med ænder i vandkanten. Sign. V. Joh. 30. Olie på lærred. 46 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/300
Grydeophæng af patineret jern, justérbar længde, graveret med ornamentik og utydelig årstal. 18. årh. L. 105/131.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/299
Kinesisk prydtræ af jade samt urtepotteskjuler af cloisonné. 20. årh. og ca. 1900. Prydtræ H. 30. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2419/298
Fragment af patineret gips i form af løvehoved. 20. årh. L. eksl. beslag 27.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/297
Renæssance lås af jern. Cirka 1700. H. 20. B. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/279
Cecil Beaton: Et par signerede s/h præsentationsfotografier af dronning Elizabeth II af England (1926-2022) og Prins Philip (1921-2021). (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2419/294
Signeret s/h pressefotografi af den amerikanske astronaut John Glenn (1921-2016). D3
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/292
Album med 26 s/h fotografier af moderne dansk arkitektur. Opklæbet. Ca. 1935. (26).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/291
Et par amforaformede vaser af patineret jern, dekoreret med hanke. Cirka 1900. H. 44. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/290
Mappe med 18 store s/h prospektfotografier fra København. Vilhelm Trydes Forlag, ca. 1895. (18).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/288
Japansk fad af cloisonné, dekoreret i farver med en kriger kæmpende med en drage. Edo. 19. årh. Diam. 30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/287
Fransk biblioteksbord af mahogni med beslag af forgyldt bronze, rund plade af marmor. 19. årh. H. 61. Diam. 84.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/286
Tabriz tæppe, Persien. Medaljon på rødlig bund med heratimønster, med silke konturer. 20./21. årh. 303 x 202.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2419/285
Fransk lysekrone af guldbronzeret metal, dekoreret med kornaks og blomster. 19. årh. H. 42. Diam. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/284
Samuel Bough: Landskab med fiskende mand ved bredden. Usigneret. Olie på papir monteret på masonit. 25,5 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2419/282
Stor samling danske s/h amatørfotografier fra Shanghai, Hong Kong og de bagvedliggende landområder.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/274
Hugo Larsen: Æblegren med modne æbler. Sign. Hugo Larsen 1920. Olie på lærred. 50 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/281
Christian Clausen: Interiør med læsende kvinde ved vinduet. Sign. monogram. Olie på lærred. 56 x 44.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/278
Bert Stern: Marilyn Monroe, 'The Last Sitting'/'The Pink Scarf Series', 1962. Signeret Bert Stern og betegnet 12/75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/272
Johannes Larsen: Flyvende svaner. Tryksign. Johannes Larsen. Træsnit. Lysmål 24 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/276
Væglampe af bronze i form af bevinget kvindeherme med skærm af glas. Empirestil. 20. århs begyndelse. H. 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/275
Parker: Skrivesæt af 14 kt. guld bestående af fyldepen og skrueblyant. L. 13,4 og 12,7. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2419/271
Johannes Larsen: Rødkælk. Tryksign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. Lysmål 16,5 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/269
Johan Neumann (efter Carl Locher): Redningsbåden går ud. Sign. Johan Neumann 1921. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/270
Samling engelske, hollandske og tyske glas med emaljedekoration. 19. årh. H. 5-10,5 cm. (14)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/268
To par barok lysestager af messing, begge med balusterformede stammer. 18. årh. H. 15-16. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/265
Oscar Knudsen: Hestetrukken Frederikbergsporvogn på Vesterbrogade. Sign. Oscar Knudsen 1938. Olie på lærred. 39 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/263
Fire lågkrus af glas med emaljedekoration. Tyskland, 19. årh. H. 24 og 25 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/267
Bukkelfad af hvidglaseret fajance, Tyskland 18. årh. Diam. 31 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/266
Albert Edelfelt: "Larin Paraske". Sign. Albert Edelfeldt 1905 og med dedikation til 'Fru Georg Brandes'.Radering.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/264
Gerhard II ter Borch, stil, 18. årh.: Musiktimen. Interiør med en kvinde, der spiller efter noder. Usigneret. Olie på træ. 35 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/262
Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 1542 g. (37)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/261
C. Hornung-Jensen: Skovparti med et lille vandløb. Sign. C. Hornung-Jensen. Olie på lærred. 38,5 x 44.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2419/260
Otte cigaretholdere af sølv prydet med sten. Hugo Grün m.fl. L. 8-10 cm. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/259
Engelsk brandy kasserolle af sterlingsølv med stjerthank af drejet træ. Mester
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/258
Kinesisk tallerken af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. Diam. 25,5 cm. C3
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/255
Hetsch efeuvase af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh. H. 42 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/257
Kinesisk Canton vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver og guld. 20. årh. H. 25,5 cm. C2
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/256
Barokform kammerstage af sølv, til to lys. P. Hertz, Københavns bymærke 1866. Vægt 497 g. H. 14 cm L. 24 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/251
Henri Giraud: Kriger med hellebard. Sign. Giraud. Bronze. Monteret på base af rødbroget marmor. H. 27/29,5 cm
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/253
Et par store franske kandelabre af forgyldt bronze med baser af hvid marmor. 19. årh.s slutning. H. 63 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2419/252
Alexandre Vibert: Bladformet Art Nouveau relief af forgyldt bronze. Sign. A. Vibert.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/250
Helen Schou: En orne. Figur af porcelæn. 4558. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 15 cm L. 31 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/246
Friedrich Johann Bertuch: Fem botaniske plancher af planter. Håndkolorerede tryk. Lysmål hver 23 x 18. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/249
'Herregård' otte hummergafler af sølv. Cohr. Vægt 256 g. L. 18 cm. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/248
'Herregård' fiskebestik af sølv. Vægt 1067 g. Endvidere en lagkagekniv og en tarteletspade. (20+2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/247
Svensk trompetformet barok vase af sølv. Stockholm 1699. Vægt 394 g. H. 18,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/234
"Flora Danica" 14 par chokoladekopper af porcelæn. 3513. Royal Copenhagen, ca. 1900. (14)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2419/245
Temaskine af sølv. Mestermærke HD. forhandlet af Schwarz & Steiner, Wien 1872-1922. Lødighed 800. Vægt 2048 g. L. 35 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/244
To Versace kandelabre, Rosenthal. H. 30 cm. I original emballage. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/243
Tre Baccarat stager af krystalglas, heraf et par. Sign. Baccarat i bunden. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/242
Ubekendt maler, ca. 1900: Gårdparti med Henne kirke i baggrunden. Sign. monogram 1907. Olie på lærred. 45 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/241
Gabriel Metsu (Metzu), kopi efter: "Man en vrouw aan de maaltijd". Sign. n. Gabriël Metsu. Olie på lærred. 70,5 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2419/240
Baccarat kandelaber af krystalglas, model Bambou, to-armet. Sign. Baccarat under fodstykket. H. 32,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/237
Et par stager af sølv, Svend Toxværd. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/226
Agnes Lunn: Indkørsel til en gård på Sjælland. Sign. Ag. L. 91. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/236
"Flora Danica" fem sidetallerkener, en kagetallerken samt to dybe tallerkener. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK