2419/25
Emanuel Larsen: Kystparti med små sejlskibe. Usigneret. Olie på lærred. 36,5 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/23
Fransk bordur med spilleværk, base med mekanisk spilleværk. 20. årh.s begyndelse. Ur H. 47. B. 25. D. 14. Glasklokke H. 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/22
Fritz Syberg: Motiv fra bakkerne ved Kærby, Kerteminde. Sign. monogram, 1931. Olie på lærred. 69 x 99
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/21
Et par Haderslev stager af messingmalm, 18. årh. H. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/20
Dansk Rokoko lampetspejl i ramme af forgyldt træ med to svungne lysarme af messing. 18. årh.s midte. H. 75. B. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/17
Regence spejl i ramme af senere forgyldt træ og senere spejlglas. 18. årh.s begyndelse. H. 102. B. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/16
Emilie Mundt: Parti fra Berner-Oberland i Schweiz. Sign. E. Mundt 1913. Olie på lærred. 56 x 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/14
Dansk Louis XVI bord samt stol af rødmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 77. L. 103. D. 62. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2419/13
Julius Exner: "Besøget hos Bedstefader". Sign. I. Exner. Olie på lærred. 29 x 37.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2419/12
Bertel Thorvaldsen, efter: Tre ovale relieffer af patineret gips. Plakette fra Thorvaldsen Museum. H. 26-33. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/11
Kamingarniture af forgyldt bronze og rød marmor, bestående af et par seksarmede kandelabre og kaminur. Louis XVI form, 20. årh. H. ca. 62. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/6
“The American Revolution 1776–1976”. Bowle af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Kgl. P. H. 15. Diam. 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/10
Johannes Larsen, Freddie Dybris, Otto Pedersen, m. fl.: Gæstebog med tegninger. Delvis sign. 25 x 20.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/9
Kinesisk røgelseskar af forgyldt metal, sekssidet form, gennembrudt låg med lågknop af emaljeret glas. Sen Qing/Republik. H. 24 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/8
Dansk Louis XVI standur i kasse af hvidmalet træ. 18. årh. H. 225.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/7
Ubekendt maler, 18. årh.: Fire dørstykker med musicerende og kurtiserende par. Usignerede. Olie på lærred. Lysmål 56 x 78. Senere rammer. (4).
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2419/5
Russisk ikon med fremstilling af evangelisten Johannes. Tempera på træpanel med kovcheg. 19. årh. 45 x 38 cm. D2
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2419/3
Et par danske barok stager af sølv. Mester Jacob von Holten, København 1727. Vægt 570 g. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2419/1
I. T. Hansen: Parti fra Marcus Lucretius' hus i Pompeji. Sign. I. T. Hansen 1906. C. Lucrezio. Olie på lærred. 18 x 23.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt