2419/262
Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde. Georg Jensen. Vægt 1542 g. (37)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/260
Otte cigaretholdere af sølv prydet med sten. Hugo Grün m.fl. L. 8-10 cm. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/259
Engelsk brandy kasserolle af sterlingsølv med stjerthank af drejet træ. Mester
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/256
Barokform kammerstage af sølv, til to lys. P. Hertz, Københavns bymærke 1866. Vægt 497 g. H. 14 cm L. 24 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/249
'Herregård' otte hummergafler af sølv. Cohr. Vægt 256 g. L. 18 cm. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/248
'Herregård' fiskebestik af sølv. Vægt 1067 g. Endvidere en lagkagekniv og en tarteletspade. (20+2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/247
Svensk trompetformet barok vase af sølv. Stockholm 1699. Vægt 394 g. H. 18,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/245
Temaskine af sølv. Mestermærke HD. forhandlet af Schwarz & Steiner, Wien 1872-1922. Lødighed 800. Vægt 2048 g. L. 35 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/237
Et par stager af sølv, Svend Toxværd. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/231
Et par Louis XVI form stager af sterlingsølv, Svend Toxværd. Vægt 452 g. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/223
Et par barokform toarmede lysestager af sølv, udfyldte. Sverige, 20. årh. H. 27 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/215
Et par stager af sølv, barokform, mester C.C. Hermann, Københavns bymærke 1940'erne. Vægt 625 g. H. 19 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2419/212
Kaffekande, tekande samt chokoladekande af sølv, skævknækket rokokoform. A. Steffensen m.fl. 20. årh.s første årtier. Vægt 1704 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/206
Bestik af sterlingsølv. Vægt ekskl. dele med stål 2036 g. (72)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/204
Et par engelske flaskebakker og engelsk kammerstage af pletsølv. 20. årh. Diam. 12,5 cm. og 17 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2419/203
Ovalt Louis XVI skrin af drevet sølv. 18. århs. slutning. Vægt 142 g. H. 4,5 cm. L. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2419/187
Et par tyske stager af sølv. Utydelige stempler. 19. årh.s sidste halvdel. Udfydte. H. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/163
Femarmet kandelaber af sølv, skævknækket rokokoform, stemplet 803S. Vægt 827 g. H. 28 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/157
To cigaretholdere af 14 kt guld og cigaretetui af birkerod med montering af guld, S&M Benzen. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/141
Nederlandsk barok form øreskål af sølv. 19. årh.s slutning. Vægt 192 g. H. 8,5 cm. L. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/93
Dansk bestik af sølv. Cohr. Vægt ekskl. dele med stål 2815 g. (80)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2419/51
Fire empire saltkar af sølv, indvendig forgyldte, mester Nicolai Christensen, København 1809. Vægt i alt 374 g. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/3
Et par danske barok stager af sølv. Mester Jacob von Holten, København 1727. Vægt 570 g. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK