2419/167
Et par gustavianske armstole af bemalet træ, udskåret med blomster og bladværk. Sverige, ca. 1780. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/143
Fritstående skrivebord af mahogni med beslag af forgyldt bronze, nedfældet plade af marmor. Empire form, 20. årh.s begyndelse. H. 75. L. 100. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/137
Et par bergere af mahogni. Louis XVI form, 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/131
Altona rokoko spejl i ramme af nøddetræ og guldstaferet træ. 18. årh.s midte. H. 105. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/125
Louis XVI kommode af guldstafferet nøddetræ med plade af grå marmor. 18. årh.s slutning. H. 86. B. 116. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/119
Et par havevaser af delvis sortmalet støbejern. 20. årh.s anden halvdel. H. 36. B. 75. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/113
Lille svensk bord af bemalet træ, front med skuffe. Gustaviansk stil, 19. årh. H. 74. B. 64. D. 43.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/107
Svensk rokoko kommode, buet front med to skuffer. Delvis, 18. årh. H. 83. B. 57. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/77
Kinesisk skab af poleret elemtræ. 19. årh.s slutning. H. 202. B. 100. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/71
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/65
Spejl i ramme af forgyldt træ med facetslebet spejlglas. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 130. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/56
Italiensk senempire sideboard af guldstafferet og sortmalet træ. Ca. 1820. H. 87. B. 129. D. 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2419/47
Lille italiensk kabinet af sortlakeret træ med indlægninger af ben. Renaissance form, 19. årh. H. 55. B. 54. D. 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/17
Regence spejl i ramme af senere forgyldt træ og senere spejlglas. 18. årh.s begyndelse. H. 102. B. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt